Loading...
آمار
 • تعداد کالا: 7648
 • بازدید امروز: 16123
 • بازدید دیروز: 13567
 • بازدید کل: 9617632

گوگل اسیستنت در مقابل سیری؛ دستیار صوتی اپل در نبرد هوش مصنوعی عقب افتاده است

|
گوگل اسیستنت در مقابل سیری؛ دستیار صوتی اپل در نبرد هوش مصنوعی عقب افتاده است
آیفون ۱۰ بدون شک یکی از زیباترین گوشی‌های تولیدشده در سال جاری است. اما آیا زیبایی می‌تواند تنها عامل برتری یک گوشی هوشمند محسوب شود؟ دو هفته‌ی پیش، در جریان مراسم رونمایی از پیکسل‌های نسل دوم، شاهد اشارات غیر مستقیم و غالبا طنزآمیزی به کمپانی اپل بودیم. ماریو کیروز، مدیر محصول گوگل در آن رویداد به جمعیت حاضر […]

آیفون ۱۰ بدون شک یکی از زیباترین گوشی‌های تولیدشده در سال جاری است. اما آیا زیبایی می‌تواند تنها عامل برتری یک گوشی هوشمند محسوب شود؟

دو هفته‌ی پیش، در جریان مراسم رونمایی از پیکسل‌های نسل دوم، شاهد اشارات غیر مستقیم و غالبا طنزآمیزی به کمپانی اپل بودیم. ماریو کیروز، مدیر محصول گوگل در آن رویداد به جمعیت حاضر اعلام کرد: «ما کیفیت را فدای تولید دستگاه‌های با اندازه‌ی بزرگ‌تر نمی‌کنیم.» کمی بعد وی اشاره کرد که کاربران می‌توانند حتی آی‌مسیجز خود را به گوگل پیکسل ۲ انتقال دهند. همچنین در ویدیوی معرفی گوگل زنی را مشاهده کردیم که مشغول گاز زدن یک سیب بزرگ است.

در حقیقت به نظر می‌رسد هر محصولی که گوگل در رویداد خود به معرفی آن پرداخت، با هدف رقابت با تولیدات اپل ساخته شده است. هرچند گوگل برای رسیدن به میزان فروش شرکت اپل راه درازی در پیش دارد؛ اما به نظر می‌رسد در یک زمینه از این شرکت پیشی گرفته است. این برتری مربوط به ویژگی‌های ظاهری نیست، بلکه مربوط به هوش مصنوعی‌ است.

در مراسم رونمایی از آیفون ۱۰، تیم کوک، مدیرعامل اپل گفته‌ای از استیو جابز نقل کرد؛ نقل قولی در اصل از وین گرتسکی، با این مضمون: «من به سمتی حرکت می‌کنم که آینده در آن‌جا قرار دارد، نه جایی که گذشته پیش از این بوده است.» به نظر می‌رسد امروز تنها یک شرکت این نقل قول را سرلوحه‌ی کارش قرار داده است. اما این شرکت نه اپل، بلکه گوگل است. مراسم گوگل شاید برای معرفی یک دستگاه جدید برگزار شد؛ اما یادگیری ماشینی در مرکز توجه اهالی مانتین ویو قرار داشت. در این زمینه پیام شرکت گوگل کاملا واضح است؛ هوش مصنوعی تولید ما، بهتر از هوش مصنوعی شما است.

ابتدا هوش، سپس زیبایی

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، رویداد این شرکت را با موضوع مورد علاقه‌ی خود پیش برد؛ یادگیری ماشینی. این‌بار توضیحات تنها به استفاده‌ی گوگل از الگوریتم جستجوی دقیق و غی رمعمول ابداعی‌اش محدود نمی‌شد، بلکه او از نوعی هوش مصنوعی صحبت کرد که قابلیت تطبیق خود با هرگونه سبک زندگی و پاسخگویی به هر کاربری را دارد.

Google Home Mini

گوگل هوم مینی، گوگل اسیستنت را به تک‌تک اتاق‌های خانه‌ی شما وارد می‌کند

گرچه گوشی‌های پیکسل از نظر جزئیات ظاهری عملکرد چندان بدی نداشته‌اند و گوگل هوم مکس، اسپیکر هوشمند گوگل نیز از نظر ظاهری کاملا مناسب به نظر می‌رسد؛ اما تأکید گوگل بر هوش درونی دستگاه‌ها است و از این نظر برتری خود بر سیری و آیفون ۱۰ را به رخ می‌کشد. به‌جرئت می‌توان گفت این هوش در تمام تولیدات این شرکت و به شیوه‌ای که اپل پیش از این انجام داده بود، راه یافته است.

گوگل هوم مینی به همراه مکس، اسپیکر بزرگ‌تر دیگر، با صدایی کاملا انسانی، شما را متقاعد خواهند کرد تا در هر اتاقی از خانه یکی از آن‌ها را داشته باشید. با فشردن دکمه‌ی اکتیو اج در کناره‌ی پیکسل‌های جدید، دستیار صوتی اجرا می‌شود. علاوه بر این، هدفون‌های پیکسل باد با یکپارچگی با گوگل اسیستنت، ترجمه‌ای زنده و همزمان ارائه می‌دهند. در حقیقت، آخرین تولیدات گوگل از درون به بیرون سامان‌دهی و طراحی و با پیش‌بینی فروش به کسانی که از دستگاه‌های زیبای غیر کارآمد خسته هستند، ساخته شده‌اند. اگر این پیش‌بینی رنگ واقعیت به خود بگیرد، اپل باید سال‌های پیش‌ رو را با جدیت بیشتری صرف جبران عقب‌ماندگی خود کند.

گفتگو نه دستور

در‌حالی‌که گوگل تاکنون ۳ مدل اسپیکر هوشمند مختلف معرفی کرده است، اولین اسپیکر هوش مصنوعی خانگی اپل تا ماه دسامبر ارائه نخواهد شد. هنگامی که هوم‌پاد برای اولین بار در کنفرانس توسعه‌دهندگان ماه ژوئن معرفی شد، با صدایی کاملا مشابه انسان و سنسور‌های تشخیص حضور فرد در اتاق از گوگل هوم برتر بود؛ اما بعد از آن این برتری به محصول جدید‌تر گوگل، گوگل هوم مکس تعلق یافت.

HomePod

هوم‌پاد، اسپیکر هوشمند اپل، فضای اتاق شما را برای ارائه‌ی یک صدای بی‌نقص به‌صورت هوشمند اسکن می‌کند

مانند هوم‌پاد، گوگل هوم مکس از یادگیری ماشینی برای تحلیل فضا و استفاده از مناسب‌ترین صدا استفاده می‌کند. گوگل هوم مکس از صدای شفاف‌تر، با جزئیات بیشتر و انسانی‌تری بهره می‌برد و قابلیت تطبیق صدای خود با صدایی که از محیط اطرافش دریافت می‌کند، دارد.

اپل در آی‌او‌اس ۱۱ الگوهای گفتاری سیری را پیشرفته‌تر کرده؛ اما از اکثر جنبه‌ها، تغییری در هوش مصنوعی آن ایجاد نکرده است. بهتر بودن دستیار گوگل تنها در تشخیص صدا نیست، بلکه در دریافت مضمون و مبتنی بر گفتگو است که در مجموع کارایی بهتری برای آن رقم می‌زند. گوگل هوم مکس، از سایر ویژگی‌ها و قابلیت‌های معمول مثل خاموش و روشن کردن چراغ‌‌ها، تنظیم هشدار و فعال‌سازی سیستم امنیتی خانه‌ بهره‌مند است و همچنین قابلیت شناسایی صدای شما از صدای سایر افراد را دارد. با سیری مکالمه تنها به ارسال دستور و اجرای کارهای ساده محدود می‌شود؛ درحالی‌‌که دستیار گوگل مثل یک انسان با شما گفت‌وگو می‌کند.

لنز دوربین هوشمند‌تر

سال گذشته، گوگل اسیستنت محدود به گوشی‌های پیکسل و گوگل هوم بود؛ اما اکنون در همه‌ی دستگاه‌ها از جمله هدفون‌، ساعت‌، اسپیکر و صدها گوشی‌ اندروید دیگر قابل مشاهده است.

Google Lens

گوگل لنز همانند هوش مصنوعی برای چشمان شما است

در حال حاضر، عملکرد دستیار گوگل از دستورات صوتی ساده فراتر رفته است. این شرکت قابلیت جدیدی به نام گوگل لنز ارائه داده که در حال حاضر تنها برای گوشی‌های پیکسل در دسترس است. گوگل لنز، قابلیت منحصربه‌فردی است که امکانات گسترده‌ای ارائه می‌دهد. این قابلیت ترکیبی از واقعیت افزوده و هوش مصنوعی است و بدون آنکه نیاز به باز کردن برنامه‌های متعدد باشد تنها از دوربین گوشی برای شناسایی ساختمان‌ها یا گل‌ها و سایر اشیاء محیط اطراف، اسکن و ذخیره‌ی شماره تلفن‌ها، وارد کردن گذرواژه وای‌فای و… استفاده می‌کند.

این قابلیت‌ها، امکاناتی تجملی برای گوگل اسیستنت نیستتد؛ بلکه دنیای جدیدی از مهارت‌هایی هستند که به واقعیت تبدیل شده‌اند. در مقابل، اپل هیچ نمونه‌ای ندارد که حتی به این دنیای جدید نزدیک شده باشد. اگر تمام قابلیت‌های نمایش داده‌شده در تبلیغات گوگل به همان صورت برای کاربران ارائه شود، دنیای جستجوی اینترنتی به‌طور کامل متحول خواهد شد.

مغز بزرگ و زیبا

گوگل حقیقتا در زمینه‌ی هوش مصنوعی در جایگاهی غیر قابل دسترسی قرار دارد. هنگامی که اپل با زیبایی آیفون ۱۰ همگان را مجذوب طراحی بی‌نظیرش می‌کند، گوگل تنها روی هوش مصنوعی خود حساب باز کرده است. در واقع هرچند پیکسل ۲ در زیبایی به آیفون ۱۰ یا حتی به باور برخی به آیفون ۸ هم نزدیک نشده است؛ اما گوگل، فروش مغز را به زیبایی ترجیح می‌دهد.

Google Pixel 2 XL

گوگل پیکسل ۲ به زیبایی آیفون ۱۰ نیست؛ اما بسیار هوشمندتر از آن است

پیشرفت گوگل اسیستنت در طول یک سال از عمر خود، از کل پیشرفت سیری در ۷ سال گذشته بیشتر بوده است. پیشرفت روزافزون این دستیار دیجیتال تنها در گوشی‌های همراه نبوده، بلکه تلاش آن برای پاسخگویی به نیاز‌های انسانی در همه جا از خانه‌ تا خودرو و مچ دستانمان و … محسوس بوده است. با سرعت فعلی رشد فناوری، هیچ کس نمی‌تواند پیشرفت گوگل لنز را تا سال آینده پیش‌بینی کند.

ممکن است گوگل هچ‌گاه گوشی هوشمندی به زیبایی آیفون ۱۰ طراحی نکند. اما اهالی مانتین ویو در مقایسه با کوپرتینونشین‌ها، بدون شک توانایی و مهارت بیشتری در طراحی گوشی‌های هوشمندتر دارند.

0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  برگشت به بالا